Śnięcie ryb na rzekach Tuga i Liwa

W dniach 9-10 września 2024 r. doszło do zjawiska śnięcia ryb na rzece Tuga powyżej Nowego Dworu Gdańskiego oraz na rzece Liwa pomiędzy wypływem z jeziora Liwieniec a jazem Nowy Młyn w miejscowości Gonty. W obu przypadkach powiadomiono Wojewódzki Inspektorat Ochrony Śrowdowiska w Gdańsku oraz właściwe terytorialnie Nadzory Wodne PGW Wody Polskie. Pracownicy Okręgu PZW w Elblągu na bieżąco monitorowali poziom tlenu rozpuszczonego w wodzie.

Na rzece Tudze doszło do deficytu tlenu, u którego podstaw legły procesy gnilne roślinności oraz wyjątkowo wysokie, jak na tą porę roku temperatury. Poziom tlenu rozpuszczonego w rzece Tudze wahał się pomiędzy 0,35 mg/l do ok 4 mg/l. Doszło do śnięcia ryb z gatunków okoń, płoć w ilości około kilka kilogramów.

Ze zgoła odmiennym zjawiskiem mieliśmy do czynienia na rzece Liwa, gdzie poziom tlenu w bezpośrednim sąsiedztwie jazu wahał się od 0,24 do 0,26 mg/l. Co ciekawe na j. Liwieniec, z którego wypływ znajduje się w stosunkowo niewielkiej odległości od miejsca śnięcia ryb poziom tlenu rozpuszczonego wynosił 7 mg/l – co wykazały badania  podczas odłowów kontrolnych prowadzonych przez pracowników Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. Badania prowadzone przez WIOŚ w Gdańsku wykazały podwyższony poziom związków azotu. Podczas akcji usuwania śniętych ryb prowadzonej wspólnie przez druhów z OSP w Prabutach, pracowników PGW Wody Polskie i Okręgu PZW w Elblągu usunięto przeszło tonę ryb z gatunków płoć, wzdręga, krąp, leszcz, okoń, szczupak, lin. Komenda Powiatowa Policji w Kwidzynie prowadzi czynności zmierzające do wyjaśnienia przyczyn masowego śnięcia ryb.                             

 

Sporządził:

Grzegorz Staniucha

elspinecotubisPSSteam poland logo kolor transparentpls logo kolor transparent ok