Śnięcie ryb na rzekach Tuga i Liwa

W dniach 9-10 września 2024 r. doszło do zjawiska śnięcia ryb na rzece Tuga powyżej Nowego Dworu Gdańskiego oraz na rzece Liwa pomiędzy wypływem z jeziora Liwieniec a jazem Nowy Młyn w miejscowości Gonty. W obu przypadkach powiadomiono Wojewódzki Inspektorat Ochrony Śrowdowiska w Gdańsku oraz właściwe terytorialnie Nadzory Wodne PGW Wody Polskie. Pracownicy Okręgu PZW w Elblągu na bieżąco monitorowali poziom tlenu rozpuszczonego w wodzie.

Na rzece Tudze doszło do deficytu tlenu, u którego podstaw legły procesy gnilne roślinności oraz wyjątkowo wysokie, jak na tą porę roku temperatury. Poziom tlenu rozpuszczonego w rzece Tudze wahał się pomiędzy 0,35 mg/l do ok 4 mg/l. Doszło do śnięcia ryb z gatunków okoń, płoć w ilości około kilka kilogramów.

Ze zgoła odmiennym zjawiskiem mieliśmy do czynienia na rzece Liwa, gdzie poziom tlenu w bezpośrednim sąsiedztwie jazu wahał się od 0,24 do 0,26 mg/l. Co ciekawe na j. Liwieniec, z którego wypływ znajduje się w stosunkowo niewielkiej odległości od miejsca śnięcia ryb poziom tlenu rozpuszczonego wynosił 7 mg/l – co wykazały badania  podczas odłowów kontrolnych prowadzonych przez pracowników Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. Badania prowadzone przez WIOŚ w Gdańsku wykazały podwyższony poziom związków azotu. Podczas akcji usuwania śniętych ryb prowadzonej wspólnie przez druhów z OSP w Prabutach, pracowników PGW Wody Polskie i Okręgu PZW w Elblągu usunięto przeszło tonę ryb z gatunków płoć, wzdręga, krąp, leszcz, okoń, szczupak, lin. Komenda Powiatowa Policji w Kwidzynie prowadzi czynności zmierzające do wyjaśnienia przyczyn masowego śnięcia ryb.                             

 

Sporządził:

Grzegorz Staniucha

Odłowy kontrolne

Okręg PZW w Elblągu informuje, że w dniach 17 i 20 września 2024 r. planuje przeprowadzenie odłowów kontrolnych w obwodzie rybackim rzeki Kumiela w zlewni rzeki Elbląg. Odłowy prowadzone są na potrzeby sporządzenia operatu rybackiego.Kontakt do osoby odpowiedzialnej: 501-202-889.

Grzegorz Staniucha 

Śnięte ryby w rz. Tuga w okolicach mostu w ciągu drogi Warszawa - Gdańsk.

Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Elblągu informuje, że w dniu 09.09.2024 r. od wędkarzy z koła PZW w Nowym Dworze Gdańskim otrzymaliśmy informację o śniętych rybach i innych niepokojących zjawiskach, jakie zostały stwierdzone przez nich w rz. Tuga w okolicach mostu w ciągu drogi Warszawa - Gdańsk. Pracownicy biura ZO PZW w Elblągu po udaniu się w to miejsce potwierdzili zgłoszenie. Następnie zostały wykonane pomiary zawartości tlenu rozpuszczonego i temperatury na odcinku Marynowy - ujście. Najniższe wartości tlenu stwierdzono w okolicy w/w mostu oraz w Nowym Dworze Gdańskim, a najwyższe w m. Tujsk. Wyniki pomiarów wykonanych w kilkunastu miejscach wynosiły od 0,35 do ok. 4 mg O2/dm3. Można więc mówić o wystąpieniu przyduchy, czyli deficytów tlenowych. Prawdopodobną przyczyną ich wystąpienia są wysokie temperatury panujące przez długi czas oraz masowe obumieranie roślin z gatunku o nazwie salwinia pływająca, której liście poniżej m. Marynowy pokrywają szczelnie całą szerokość koryta rzeki. Rozkład materii organicznej zużywa tlen w wodzie. Dlatego też nie wskazane jest tym okresie wzruszanie osadów dennych np. przez przepompowywanie wody, czy też zbyt szybki ruch śrub pływających łodzi. Wzruszone osady i ich rozkład również wpływa na obniżenie zawartości w wodzie. Nadmieniami, że salwinia objęta jest ochroną. OPZW w Elblągu poinformował o zdarzeniu Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku. W kolejnych dniach będziemy kontynuowali podjęte działania.
Informację sporządził:
Krzysztof Cegiel

Pismo Wód Polskich w sprawie ograniczenia zanęt wędkarskich

Pismo Wód Polskich w sprawie ograniczenia zanęt wędkarskich   - Dokument

INFORMACJA

Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Elblągu, jako użytkownik 36 obwodów rybackich zwraca się do wszystkich członków naszego Stowarzyszenia o zapoznanie się z treścią pisma o sygnaturze KHZ.442.5.2024 z dnia 25 czerwca 2024 r., które otrzymaliśmy z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Mając na uwadze, jak istotne problemy zostały w nim poruszone, zwracamy się z prośbą o wdrożenie ich w życie w miarę posiadanych możliwości.

W załączeniu:
- pismo o sygnaturze KHZ.442.5.2024
Dyrektor biura ZO PZW w Elblągu
Krzysztof Cegiel

elspinecotubisPSSteam poland logo kolor transparentpls logo kolor transparent ok